Maria Thun – innowatorka i popularyzatorka rolnictwa biodynamicznego

Maria Thun(1922-2012), niemiecka antropozof, niestrudzona pionierka i animatorka rolnictwa biodynamicznego. W 1952 r., opierając się na „Kursie rolniczym” Rudolfa Steinera, rozpoczęła systematyczne prace badawcze nad wpływem rytmów kosmicznych na rośliny. Pracę tę kontynuuje jej syn Matthias, mistrz pszczelarstwa, zajmujący się od 1965 r. działaniem rytmów kosmicznych na pszczoły.

„Dni siewu” autorstwa Marii Thun, tłumaczone na 21 języków, ukazują się nieprzerwanie od 1963 r. W polskiej wersji językowej publikuje je od roku 1984 wydawnictwo Otylia. Corocznie opracowywany kalendarz biodynamiczny jest oparty na wiedzy o wpływie i oddziaływaniu Słońca, Księżyca i planet oraz ich rytmów na wegetację roślin. Zalecenia dotyczą najkorzystniejszych dni i godzin do przeprowadzania zabiegów uprawowych oraz terminy krytyczne, w których nie powinno się ich wykonywać.

Maria Thun prowadziła ożywioną działalność wykładową, przede wszystkim angażowała się w propagowanie wiedzy wśród kobiet. Opublikowała wiele książek, z których najbardziej znane (dostępne w języku polskim) są: „Chwasty” i „Zalecenia na podstawie badań konstelacji”.
Opracowała preparat łajniakowy, powszechnie stosowany w okresie przestawiania (konwersji). Jest to rodzaj szczepionki glebowej, zawierający wiele pożytecznych grzybów i bakterii sprzyjających wzrostowi roślin.

Ruszamy z wytwarzaniem preparatów biodynamicznych!

Ruszamy z wytwarzaniem preparatów biodynamicznych
Rozpoczynamy przygotowywanie własnych preparatów biodynamicznych dla naszych nowych członków i sympatyków. Wytwarzają je w swoich gospodarstwach członkowie Stowarzyszenia Demeter-Polska, posiadający wieloletnią praktykę w tym zakresie.

Każdy kto samodzielnie nie może ich wykonać może liczyć na nasze wsparcie.

Właśnie jesteśmy w okresie przygotowywania preparatu 501, czyli preparatu krzemionki.
Będzie gotowy jesienią i na pewno go nie zabraknie!

Preparat 501 jest wytwarzany z mączki kwarcowej umieszczanej w rogach krowich i następnie sezonowanych w glebie w okresie wiosenno-letnim.

To podstawowy preparat w rolnictwie biodynamicznym, uzupełniający preparat krowieńca (500). Zapewnia harmonijny wzrost roślin, aktywizuje proces fotosyntezy i produkcję chlorofilu oraz zwiększa odporność roślin na choroby i szkodniki.

Wszystkich zainteresowanych preparatami zapraszamy do kontaktu.

 

W Juchowie krowy już na pastwisku!

Pierwsze wyjście bydła na pastwisko to święto w gospodarstwie biodynamicznym.

Krowy, po zimie spędzonej w oborach, z radością wybiegły na pastwisko zaraz po Świętach Wielkanocnych.

Rolnicy biodynamiczni zapewniają zwierzętom warunki chowu odpowiadające ich naturalnym potrzebom, w tym dostęp do pastwiska w półroczu letnim.

< KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY OBEJRZEĆ FILM.